День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом. 08.05.2020р.
8–9 травня Україна традиційно вшановує День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
У ці дні важливо нагадати про непересічну роль українців у перемозі Об’єднаних Націй у Другій світовій війні, висловити повагу всім борцям проти нацизму, увічнити пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у ці роки.
Утверджуючи традицію відзначення 8 та 9 травня в європейському дусі “не святкуємо, а вшановуємо”, пропонуємо згадувати Другу Світову з акцентом на ролі людей, які боролися проти нацизму.
,, Фашистська Німеччина окупувала значну територію Радянської України та Білорусії розвинула свій наступ в глиб території нашої Батьківщини.В липні 1943 року ЦК Партії прийняв постанову ,,Про створення партизанських загонів на тимчасово окупованій території. В постанові говорилось про те , що кожен громадянин став на захист Радянської Батьківщини навіть в глибокому тилу ворога.
Вже в 1942 році такий загін був створений в селах Жадень і Хочин сержантом Сідельніковим із з'єднаня полковника Лінкова, яким пізніше керував тов. Каплун. А в лютому1943 року в село Хочин прибув підполковник Грабчак А.М. з аеродрому прославленого патизанського з'єднаня С.А.Ковпака, який поповнив свій загін із сіл: Хочина, Жаденя, Гориня, Бухлічи, Вороней, Смородська,Удрицька, Лугового, Будимля, в який вступив я і багато моїх односельчан, це товариші: Арсенович Сергій, Гусаїм Микола, Мазур Василь, Кузько Роман, Пігаль Роман, Пігаль Гаврило, Сисун Сергій, села Смородська: Шанько Андрій, Кисюк Антон, Мосієвич Андрій, Карпович Іван.
Головною базою свого загону тов.Грабчак А.М. обрав Олевський район Житомирської області.За часів існування загону з лютого 1943 по червень 1944 загін перетворився в з'єднаня. Першу бойову операцію ми провели в с.Юрово Олевського району в якій були перебиті всі німці та поліцаї, які гнали молодь Олевського району в Німеччину, там знайшов собі спокій гебіцкомісар.
Другу бойову операцію провели в Городницькому районі, був повністю розгромлений Городницький гарнізон ?було убито 11 фашистів 112 чоловік узбеків взято в полон, з яких створено партизанський загін,,Авосьє''?на честь узбецького героя. На кожну бойову операцію окупанти відповідали терором проти нашого населення-молодь вивозили в Німеччину а дітей, старих розстрілювали, палили. Вивозили все, що можна було забрати в Німеччину.
Вже в червні 1943року зазнавши втрати в живій силі і техніці збоку з'єднаня Героя Радянського Союзу Грабчака, двічі Героя Радянського Союзу С.А.Ковпака, двічі Героя Радянського Союзу Ф.Ф.Федорова, Шитова Сабурова, Мельникова, та багато інших партизанських загонів. Гітлер вирішив розправитись з партизанами України і Білорусії, в червні 1943року Житомирщина переповнена фашистами. В один такий райцентр Емільченко, А.М.Грабчак послав секретну пошту, яку приходилось писати і нам Удричанам, до пошти було покладено дві авіабомби, десять курей -?німці дуже любили курки, двоє братів Суходольских і Белік повезли пошту а на під'їзді наша група партизанів їх обстріляли. Перелякавших коней зловили біля комендатури один із братів не витримав і випав із воза, а другий пояснив німцям що везе кури обміняти на мило, після короткого торгу Суходольский вхопив куру і втік, бо пояснив що цю заберу для знайомого, а цією курею він пустив в рух підривний механізм. Через 2 хвилини від комендатури, німців і поліції нічого не осталось.І до теперашнього невідомо про втрати. Нам на третій день доповили, що німці нагрузили чотири машини трупів і відвезли.
Я розповів про три бойові операції, а їх було безліч. За час існування з'єднання підірвано мінером Глущенко А. 22 поїзди з живою силою і технікою 4 броньовики, мінер Романський 17 ешалонів, мінер Квітінський Герой Радянського Союзу своїм загоном ,,Красний Фугас'' підірвав до 70 ешелонів ворога.
Я не говорю про подвиг моїх односельчан, не зупиняюсь на подвигах моїх односельчан в з'єднанні полковника Лінкова всі вони приняли активну участь у виконанні бойових операцій, за проявлену доблесть і відвагу бойових завдань при захисту своєї Батькивщини багато наших односельчан нагороджени Партизанською медалью 2-го ст.''
Матеріал взято з виступу ветерана Другої Світової війни, жителя с.Удрицьк Боричевського Петра Петровича.