Створення ДПК
В Миляцькій сільській раді (об'єднаній територіальній громаді) Сарненського району Рівненської області нараховується 9 населених пунктів, які знаходяться на значній відстані один від одного (що видно з наведеної нище мапи).
Схема Миляцької територіальної громади
Для забезпечення пожежної безпеки на території громади діє:
1) ДПК с. Жадень функціонує на базі Центру безпеки с. Жадень, забезпечена пожежним автомобілем ЗІЛ-131;
2) ДПК с. Смородськ (забезпечена пожежним автомобілем марки ГАЗ 66 згідно договору позички №117 від 22.11.2019р)
3) ДПК с. Миляч, Лугове, Біле (забезпечена пожежним автомобілем марки ГАЗ 5312 згідно договору позички №118 від 22.11.2019р).
Адже створення добровільних пожежних команд - це ефективний результат: підвищується рівень безпеки життя населення, скорочується час прибуття пожежних підрозділів, а відтак, зменшуються економічні витрати, у разі виникнення надзвичайних ситуацій, зменшення кількості жертв, постраждалих жителів та матеріальних втрат внаслідок пожеж у громаді.
ДПК створені для: забезпечення безпеки та своєчасної допомоги.
На даний час в Миляцькій ОТГ створені 3 (три) ДПК, які вже функціонують та закріплені рішенням (рішення №269 від 08.08.2017р «Про створенняДПКс.Смородськ» https://rada.info/upload/users_files/40131743/docs/e6ae2f3742301f617f31e98d0249096d.doc рішення №423 від 06.03.2019р «Про створення ДПК с. Жадень.», https://rada.info/upload/users_files/40131743/docs/797ee53ac57121ff4d5beccd451da2fb.doc рішення №466 від 16.05.2019р «Про створення ДПК сіл Миляч, Лугове, Біле) https://rada.info/upload/users_files/40131743/docs/670716b9d5e18fc335f36804cbe87c44.zip
Всі 3 ДПК відносяться до ІІІ категорії. Кількість особового складу в кожній ДПК - 12 чоловік. Кожна команда прикріплена до населеного пункту громади, тобто, де члени команди зареєстровані за місцем проживання.
Миляцька ТГ провела організацію членів ДПК с. Жадень та членів ДПК с. Смородськ :
- проходження медогляду добровольцями, що пройшли відбір за результатами співбесіди;
- проведення навчання добровільних пожежників, що дало змогу забезпечити гасіння пожеж, ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій та отримали Посвідчення про проходження спеціальної підготовки на перевірку знань та спец навчань з питань пожежної безпеки (тільки для членів ДПК с. Жадень).
Посвідчення були вручені 11.09.2019 року заступником Головного управління ДСНС в Рівненській області.
З метою захисту життя і здоров'я персоналу ДПК під час виконання ними своїх обов'язків за рахунок місцевого бюджету проводиться їх страхування відповідно до Законів України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, “Про страхування” та Положення про порядок і умови обов'язкового особистого страхування працівників відомчої та місцевої пожежної охорони і членів добровільних пожежних команд).
В громаді побудовано одночасно 3 пожежні депо, які мають покращити ситуацію пожежної безпеки жителів громади. «Центр безпеки» с. Жадень (за географічним положенням у центрі громади), де зосереджені: станція добровільної пожежної команди, опорний пункт поліції (поліцейський офіцер громади), екстерна медична допомога.
Адреси депо:
«Центр безпеки» в с. Жадень площею 275,8 м.кв с. Жадень вул.. Комунальна, 1а;
Депо с. Смородськ площею 66.1 м.кв с. Смородськ вул.. Шкільна,1
Депо с. Переброди площею 128,6 м.кв с. Переброди вул.. Шкільна, 7
Три приміщення попередньо використовувалися, як господарські будівлі (гаражні приміщення).
Всі ДПК Миляцької ТГ неодноразово виїжджали на пожежі. В основному пожежі стосувалися загоряння в екосистемах, які з посушливою погодою останніх років призводять до надзвичайних ситуацій. Випадків щодо усунення зруйнованих дерев не було, але відповідно до нормативних актів комплексні заходи прописані в Положенні функціонування добровільних пожежних команд, яке діє у межах ТГ.
У разі виникнення надзвичайної ситуації оповіщення проходить в телефонному (мобільному) режимі начальником пожежної охорони, членами ДПК та за допомогою сирени.
Керуючись Кодексом цивільного захисту України, зокрема частина 2 ст. 19 «Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту» та ст. 62 «Місцева пожежна охорона», Законом України «Про місцеве самоврядування в України» ДПК включена до плану сил та засобів цивільного захисту Миляцької ОТГ, сільський голова (голова комісії з питань ТЕБ та НС) визначає основні цілі і завдання по видах забезпечення, установлює порядок виконання цих завдань, покладає персональну відповідальність щодо безпосередньої організації окремих видів забезпечення надзвичайних ситуацій внаслідок пожеж, вибухів у будівлях та спорудах на території Миляцької ОТГ.
Основним безпосереднім організатором усіх видів забезпечення заходів та дій ЦЗ є спеціаліст І категорії з питань мобілізаційної роботи та цивільного захисту Миляцької ТГ, який за рішенням голови ТГ (голови комісії з питань ТЕБ та НС) залучає до цієї роботи відповідні служби ЦЗ, управління, організації, визначає їх конкретні завдання з питань забезпечення.
Аналіз пожеж за останні роки.
За період з 01.01.2016 року на території, що тепер відноситься до Миляцької територіальної громади виникло 214 пожеж. На пожежах загинула 1 особа, травмованих осіб не було. Пожежами знищено та пошкоджено 9 будівель та споруд.
Основними причинами виникнення пожеж протягом даного періоду були:
- необережне поводження з вогнем – 6 випадків, що становить 42,8 % від загальної кількості;
- порушення правил монтажу та експлуатації електроустановок –
2 випадки, 14,2 % від загальної кількості;
- порушення правил монтажу та експлуатації печей – 4 випадки, 28,5 % від загальної кількості;
- пустощі дітей з вогнем – 2 випадки, 14,2 % від загальної кількості.
- підпал сухої трави, лісові пожежі та торфяники.
Пожежі, на яких загинули люди, стались з таких причин:
- порушення правил монтажу та експлуатації печей – 1 випадок (100%);
Сприяли загибелі людей на пожежах такі обставини:
- стан сну – 1 випадок (100% від загальної кількості загиблих).
Пожежі на підприємствах, в організаціях, установах не виникали.
Пожежі в екосистемах
За період з 23.04.2019року по 01.06.2020року на території громади виникло 54 пожеж торфовищ. Загорянь лісових масивів становить 5 пожеж.
Основними причинами цих пожеж є випалювання сухої рослинності та порушення заходів пожежної безпеки під час проведення сільськогосподарських робіт.
Встановлено, що власниками земельних ділянок, які межують з лісовими насадженнями, на низькому рівні здійснювався комплекс протипожежних заходів з недопущення пожеж в екосистемах.
Більшість земель не обробляється, що в свою чергу спонукає місцеве населення випалювати суху рослинність. В зв’язку з великими поривами вітру та високою температурою пожежі розповсюджувались з високою швидкістю та займали чималі площі.
В майбутньому покращили б:
- систему автоматичної пожежної сигналізації (використання головного центру зв’язку для оповіщення населення та виклику відповідних служб до місця надзвичайної ситуації).