Хомич Герасим Карпович

Дата: 02.11.2023 00:00

ХОМИЧ ГЕРАСИМ КАРПОВИЧ – народився в селі Переброди Дубровицького району Рівненської області.

Герасим Карпович грає на давньому інструменті – дудці-викрутці. Він знає понад сто пісень та мелодій. Герасим Карпович розповідає, що колись було багато дударів. Робили дудки, викручуючи серцевину деревини. Саме тому дудка і отримала таку назву. Сам грає з дитинства: коли усі діти в селі були пастухами: старші хлопці навчили його майструвати дудки та наспівали багато старовинних пісень. Ще маленьким, Герасим Карпович дуже любив спостерігати за своїм двоюрідним дядьком, який теж грав на дудці і згодом сам навчився. Серед його родини, пісні продовжує співати один із синів.

На території села Перебродив, в якому і проживає Герасим Карпович, діяв фольклорний гурт «Берегиня» у складі якого був і місцевий дудар. Члени фольклорного гурту часто виступали в селі та в райцентрі, у Рівному, Києві та інших областях України. Саме з фольклорного гурту «Берегиня» розпочалася популяризація дудки-викрутки.

Учасники фольклорного гурту «Берегиня» неодноразово виступали не лише на території України, а і за її межами, у Польщі.

Герасим ХОМИЧ неодноразово брав у заходах з популяризації дудки-викрутки:

- 19 травня 2022 року Ethno-Open-Space «Вишивання у саду» (м. Рівне);

- 8 серпня 2022 року – Всеукраїнський форум «Нематеріальна культурна спадщина» (м. Рівне);

- 24 березня 2023 року – Обласний семінар «Нематеріальна культурна спадщина в громадах» та хаб «Поліська дудка-викрутка: традиції виготовлення та гри» в межах проєкту «Етноосвіта»

- 2023 рік – майстер-класи з гри на дудці-викрутці та викручуванні дудки у с. Переброди;

- 30 вересня 2023 року – фестиваль "ЖИВА КУЛЬТУРА

- ЖИВИЙ СВІТ", який присвячений 20-й річниці Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО та відбувся під патронатом Національної комісії України у справах ЮНЕСКО у Національному музеї народної архітектури та побуту України (м. Київ).

Традиція гри на інструменті зникає, саме тому Поліська дудка-викрутка увійшла до національної культурної спадщини України.

Пишаємося нашим земляком!

Бажаємо міцного здоров'я Герасиму Карповичу.