"Креснянка" - обряд зустрічі весни у селі Переброди.
Обряд Креснянки зберігається у селі Переброди і на сьогодні. Цей обряд, як і кожне свято починається з підготовки до нього увечері напередодні. Так от, починається Креснянка з короваю. Пекли його у матері із однієї з дівчат, які ходили креснувати.
Коровай для Креснянки нагадував весільний, але був трохи менших за розмірами. Прикраса короваю - сохи, три "рогатих" гілки з подвійним розгалуженням. Для початку їх очищали від кори і обкручували смужкою тіста, припікаючи в печі. Потім сохи наряджали - кріпили барвінок, квіти з пеперу або ж намотували ланцюжок із обгорток від цукерок і встановлювали ці сохи в коровай.
Наступного для молоді дівчатка йшли креснувати, заспівуючи пісні весняного циклу. Коровай несла одна із дівчат, при цьому обов'язково повинна була мати вінок на голові. Після цього, молоді креснувальниці - йшли кликати весну. Для цього брали варену кашу, збиралися біля старого дерево, підкидали кашу під нього та зверталися до весни та пташечок. Таким чином проганяли зиму. Після цього вважалося, що прийшла весна.
Ділимося з Вами фото та відео з цьогорічного обряду "Креснянка" у селі Переброди:
https://www.facebook.com/100051931576546/videos/pcb.2119697921733255/2488918507983585?locale=uk_UA