Миляцька територіальна громада
Україна

До уваги жителів громади!

Дата: 19.11.2024 10:25
Кількість переглядів: 41

       29 січня 2025 року набере чинності постанова Уряду №1225 щодо субсидії на найм (оренду) житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Експериментальний проєкт триватиме два роки з моменту набрання чинності постановою. Призначення субсидії розпочнеться із середини січня 2025 року. Мінсоцполітики додатково повідомить громадян про початок прийому заяв на призначення цього виду підтримки. Право на субсидію матимуть родини ВПО, які витрачають на оренду житла понад 30 % своїх сукупних доходів. Розмір субсидії на оренду розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї ВПО. На розмір субсидії впливатимуть рівень доходів родини, кількість членів сімʼї та вартість оренди житла. Субсидія призначатиметься за умови наявності орендного договору, а для орендодавця держава буде компенсувати вартість податків, що мають бути сплачені з отриманого ним доходу (у сумі, пропорційній розміру субсидії).
    На першому етапі субсидія на оренду житла буде впроваджуватись у 9 пілотних регіонах - тих, до яких перемістилась найбільша частина внутрішньо переміщених осіб. Це Чернігівська, Сумська, Харківська, Запорізька, Миколаївська, Дніпропетровська, Херсонська, Луганська, та Донецька області (крім окремих територій регіонів, що включені до переліку територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окуповані рф).    
На даний час погоджуються зміни щодо поширення положень постанови на інші регіони.

Важливо! 
    Для отримання субсидії на найм (оренду) житла ВПО не повинні отримувати допомогу на проживання. 

    Отримувати субсидію на найм (оренду)  житла можна паралельно з субсидією на оплату житлово-комунальних послуг (ЖКП).

    Власник житла, яке здається в найм (оренду) не повинен отримувати компенсацію за безкоштовне проживання ВПО в такому житлі. 

    Субсидія призначається на шість місяців, але не більше двох шестимісячних строків поспіль до закінчення строку реалізації експериментального проєкту.

Хто має право на субсидію? 

    ВПО (домогосподарства), які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку Мінреінтеграції, для яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, і не мають власного житла загальною площею більше ніж 13,65 кв. метра на кожну особу із складу домогосподарства, розташованого на території, не включеній до переліку територій;

    в яких житлове приміщення незалежно від розміру загальної площі знищено або пошкоджено (до ступеня, непридатного для проживання) і відомості про таке приміщення внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, або щодо такого приміщення наявні акт комісійного обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, та/або звіт з технічного обстеження, складені відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473
    Домогосподарство – це сукупність осіб, що спільно проживають в одному житловому приміщенні за тою ж самою адресою та пов’язані спільним побутом. Склад домогосподарства визначається на дату подання заяви. Склад домогосподарства може бути пізніше перевірений Нацсоцслужбою. 

     До складу домогосподарства наймача входять усі особи, які з ним проживають в найманому приміщенні і з яким він пов’язаний родинними зв’язками (чоловік, дружина, діти, пасинок, падчерка, прийомні діти, діти, які виховуються батьками-вихователями в дитячих будинках сімейного типу, усиновлені діти, діти, над якими встановлено опіку або піклування, діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема ті, що навчаються в онлайн-режимі) до досягнення ними 23-річного віку і не мають власних сімей, повнолітні діти, які не перебувають у шлюбі; діти з інвалідністю після досягнення ними 18-річного віку до визнання їх особами з інвалідністю з дитинства I та II групи; особи, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом із батьками; непрацездатні батьки чоловіка/дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім’єю, та/або особи, які встановили у судовому порядку факт проживання однією сім’єю) або не пов’язаний родинними зв’язками (неповнолітня дитина, яка не входить до складу сім’ї наймача). Домогосподарство може складатися з одного наймача.

Склад домогосподарства наймача визначається на дату звернення за призначенням субсидії на найм житла, фіксується в заяві про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору за формою згідно з додатком 2 (далі - заява) і може бути перевірений Нацсоцслужбою та її територіальним органом на підставі інформації від Пенсійного фонду України про підозру щодо непроживання наймача за зазначеною в договорі найму адресою згідно з графіками перевірок або на письмову вимогу органу Пенсійного фонду України, надіслану до Нацсоцслужби.

До складу домогосподарства наймача не включаються:

особа, яка перебуває на повному державному утриманні;

особа, яка в період призначення субсидії на найм житла понад три місяці навчається за денною формою здобуття освіти у закладі загальної середньої або професійної (професійно-технічної), або фахової передвищої або вищої освіти і проживає в гуртожитку;

особа, яка не проживає разом з наймачем та не пов’язана з ним спільним побутом, що підтверджено наявністю відповідних відомостей про задеклароване (зареєстроване) місце проживання наймача та/або членів домогосподарства наймача у відомчій інформаційній системі ДМС (у разі відсутності таких відомостей в інформаційній системі Державної міграційної служби адресу задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування) може бути підтверджено документально), або перебуває за кордоном, зникла безвісти, депортована за межі України, перебуває в полоні, проходить військову службу понад 30 днів поспіль на 1 число місяця, з якого призначається субсидія на найм житла.

У разі коли шляхом електронної інформаційної взаємодії органом Пенсійного фонду України не виявлено відомостей про осіб, яких не включають до складу домогосподарства, наймач під час подання заяви разом з наймодавцем має право надавати органу Пенсійного фонду України скановані копії підтвердних документів.

Підтвердними документами, на підставі яких особу не включають до складу домогосподарства, можуть бути довідка, що підтверджує місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довгостроковим відрядженням, відбуванням покарання; довідка про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку); акт обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, фактичного місця проживання особи за формою, затвердженою Мінсоцполітики; договір найму житла; судове рішення, яке набрало законної сили, про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини з одним із батьків, якщо таким судовим рішенням встановлено обставину окремого проживання наймача з особою.

    Відомості про задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) за кордоном, зникнення безвісти, депортацію за межі України, перебування в полоні, проходження військової служби, навчання отримуються Пенсійним фондом України з реєстрів або баз даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційними системами Пенсійного фонду України та центральними органами виконавчої влади - володільцями/розпорядниками такої інформації.

    Обов’язкова умова отримання субсидії! 


    Найм (оренда) житла у власника житла на підставі примірного договору найму (оренди) житлового приміщення відповідно до Додатку №1 постанови Уряду №1225. Власник житла, який здає в найм (оренду) має право на компенсацію частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору. 

Перелік документів, які подаються для отримання субсидії та компенсації: 

заява за формою відповідно до Додатку №2 постанови Уряду №1225;
договір найму (оренди) за примірною формою відповідно до Додатку №1 постанови Уряду №1225; 
копії документів, що підтверджують повноваження законного представника (у разі потреби), прав розпоряджання житлом;
інші документи, які підтверджують обставини, які мають значення для призначення субсидії. 
Стосовно інших документів, які підтверджують обставини, що мають значення для призначення субсидії, то такі документи надаються у разі потреби за запитом Пенсійного фонду України (ПФУ). Відповідно до Постанови Уряду №1225 запит може стосуватися складу домогосподарства або обставин за яких субсидія не призначається (не виплачується) або її виплата припиняється. 

Важливо! 

Заява та договір подаються одночасно на отримання субсидії та компенсації. Форма заяви передбачає подання спільної інформації про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору. У зв’язку з цим така заява підписується одночасно і власником приміщення і ВПО, який звертається за призначенням субсидії. 

Подати заяву та підписати договір можна в паперовій або електронній формах.

Звернутися щодо подачі заявки можна до: 

органів Пенсійного фонду України, зокрема через веб-портал електронних послуг ПФУ, мобільний додаток ПФУ; або

Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП); або

уповноважених банків. Перелік таких банків буде розміщений на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики та ПФУ; або

за технічної можливості в електронній формі за допомогою засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики. 

Право на субсидію матимуть родини ВПО, які витрачають на найм (оренду)  житла понад 30% своїх сукупних доходів. Якщо родина має доходи менші, ніж 2 прожиткових мінімумів на одну особу (5840,00 грн.), то субсидія покриватиме вищий відсоток вартості найму (оренди).

При визначенні розміру субсидії враховуються такі показники:

Середня вартість найму (оренди) однокімнатної квартири – розраховується на основі середньої споживчої ціни, встановленої Держстатом, яка складає 193,6 грн за кв. метр, для квартири загальною площею 35,22 кв. метра (січень 2024 р.)
Соціальна норма житла:

норма становить 13,65 кв. метра на кожного члена домогосподарства, але не менше 35,22 кв. метра для домогосподарства;

загальна площа, для якої нараховується субсидія, не може перевищувати:

130 кв. метрів для квартири;
230 кв. метрів для індивідуального будинку.
Винятки становлять:

приміщення дитячих будинків сімейного типу, багатодітних та прийомних сімей, сімей з трьома і більше дітьми;
житло, на які оформлено більше одного особового рахунку, за умови, що кожен рахунок відповідає ліміту площі;
житло, забезпечене за кошти держави чи благодійних організацій для осіб з інвалідністю, які пересуваються в кріслах колісних.

Коригувальні коефіцієнти: 
Оскільки вартість оренди суттєво відрізняється у різних регіонах, а також у великих містах і невеликих населених пунктах, це враховуватиметься при визначенні розміру субсидії на оренду житла (через коефіцієнти вартості житла у різних регіонах, які затверджено постановою).
залежно від економічних умов регіону, застосовується коригувальний коефіцієнт до показника вартості найму на основі регіону та типу населеного пункту;
у Луганській та Донецькій областях коефіцієнт використовується тільки для територій, де немає бойових дій та які не знаходяться під тимчасовою окупацією.

Гранична вартість субсидії: визначається шляхом множення середньої вартості найму 1 кв. метра на відповідний коригувальний коефіцієнт і на соціальну норму площі, яка враховує кількість осіб у складі домогосподарства.

Обов’язковий платіж: визначається як добуток середньомісячного сукупного доходу домогосподарства та обов’язкового відсотка платежу. Для обов’язкового відсотку платежу встановлена формула. 

Субсидія призначається за наявності різниці між розміром граничної вартості найму (оренди) житла протягом одного місяця у відповідному населеному пункту та розміром обов’язкового платежу.

Умови, за яких субсидія не призначається або припиняється:

придбання транспортного засобу: протягом трьох місяців перед зверненням або під час отримання субсидії було придбано транспортний засіб (механізм), випущений не більше п’яти років тому, що підлягає реєстрації (окрім мопедів, причепів та деяких винятків, як-от транспорт, придбаний особами з інвалідністю або отриманий від благодійних організацій);

великі покупки або фінансові операції: придбано майно, цінні папери, інші активи, товари довгострокового вжитку або надано благодійну чи фінансову допомогу на суму, що перевищує 100 тис. гривень;

розірвання договору найму (оренди); 

борги по аліментах: будь-хто з домогосподарства має понад три місяці заборгованості зі сплати аліментів; 

зайва площа житла: будь-хто з домогосподарства володіє житлом з площею, яка перевищує встановлені соціальні норми (винятки для житла, пошкодженого внаслідок збройної агресії);

наявність депозитів: на депозитному рахунку (рахунках) є кошти на суму понад 100 тис. гривень;

купівля валюти або банківських металів: придбання валюти чи банківських металів на суму понад 100 тис. гривень;

компенсація за тимчасове розміщення ВПО: адреса житла збігається з адресою, за якою власник отримує компенсацію за тимчасове розміщення ВПО; 

житло, яке орендується в зоні бойових дій або окупації: житло знаходиться на території населеного пункту, який включено до переліку територій бойових дій чи окупації;

житло надане безоплатно: за інформацією від органів місцевого самоврядування, житло надане в безоплатне користування іншим особам;

родинний зв’язок із власником орендованого житла: встановлено родинні зв’язки між власником житла і ВПО, яка звертається за субсидією;

тривала відсутність у найманому житлі: отримана інформація про непроживання  в житлі членів домогосподарства понад місяць;

відсутність доходів у працездатних осіб: у домогосподарстві є працездатні особи віком від 18 років без доходів або без сплаченого єдиного соціального внеску (ЄСВ) за відповідний період (крім військових або тих, щодо яких роботодавець має заборгованість з ЄСВ). Субсидія може бути призначена на один шестимісячний період, якщо такі особи протягом двох місяців від дати призначення субсидії зареєструвалися у Центрі зайнятості, знайшли роботу, стали підприємцями чи подали заявку на мікрогрант або ваучер на навчання, або ж  ними чи за них сплачено ЄСВ у мінімальному розмірі за три місяці. 

Важливо! Вимога щодо доходів застосовується до всіх працездатних осіб (крім однієї особи у складі домогосподарства наймача), якщо:

одна з працездатних осіб доглядає за дитиною віком до 14 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, особою з інвалідністю або особою, яка досягла 80-річного віку;
в складі домогосподарства є школярі, проте в закладах дошкільної та/або загальної середньої освіти відсутні місця для влаштування дитини або навчання проводиться в онлайн-режимі (повністю або частково). 
Процес прийняття рішення щодо призначення субсидії та компенсації. 
    Територіальний орган ПФУ здійснює розгляд документів, а також ухвалює рішення про призначення субсидії і компенсації або відмову в їх наданні. У разі виявлення помилок чи потреби у додаткових документах для підтвердження певних обставин (складу домогосподарства, відсутності обставин, за яких не призначається субсидія тощо) здійснюється їх перевірка та виправлення.

Терміни розгляду – 10 робочих днів від дати отримання необхідних документів для прийняття рішення.

Що включає процес:

розрахунок розміру субсидії та компенсації; 
перевірка поданих документів та підтвердження обставин, які впливають на призначення субсидії;
ухвалення рішення про призначення, відмову або виправлення помилок, якщо такі були виявлені.
Територіальні органи Нацсоцслужби не рідше, ніж один раз на три місяці або на вимогу ПФУ перевіряють фактичне місце проживання домогосподарства за адресою орендованого житла в період призначення субсидії. Про будь-які зміни, які відбуваються у домогосподарств,  які можуть вплинути на право подальшого отримання призначеної субсидії, повідомляти протягом 10 робочих днів ПФУ. 
Виплата
Субсидія надається шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ВПО, який звертається за субсидією, відкритий в уповноваженому банку. Інших способів виплати не передбачено.
    Пенсійний фонд України встановлює черговість надання наймачу субсидії на найм житла залежно від наявності фінансування.
    За наявності обмеженого фінансування органом Пенсійного фонду України встановлюється першочергове право на отримання субсидії на найм житла наймачами, у власності яких відсутні інші житлові приміщення, зокрема внаслідок повного знищення. Наступними у черговості є наймачі, житлові приміщення яких пошкоджено до ступеня, непридатного для проживання.

Зобов’язання власника житла: 

підтверджувати щоквартально ПФУ сплату податку на доходи фізичних осіб та військовий збір; 
інформувати ПФУ про несплату орендної плати щоквартально, до 15 числа наступного місяця;
не подавати заяву про призначення субсидії на ЖКП за адресою житла, що здається в найм (оренду); 
на запит територіального органу Нацсоцслужби надавати протягом 30 календарних днів після отримання відповідного запиту підтвердний документ (квитанцію про оплату, розписку тощо) про внесення орендної плати та/або оплату ЖКП; 
інформувати ПФУ про зміну обставин, які можуть впливати на призначення субсидії протягом 10 робочих днів від виникнення таких обставин.
    Аби стимулювати орендодавців укладати офіційні договори про найм житла з родинами ВПО, держава буде компенсовувати для орендодавця вартість податків, що мають бути сплачені з доходу, отриманого з оренди (у сумі, пропорційній розміру субсидії).

Фото без опису

  
                         


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Створення нового проекту

Ви можете вказати варіанти відповідей для голосування, якщо це потрібно.

Додати файл
Додати файл
Додати файл
Додати файл
Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, Email, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних